Łączy nas Marketing

Podcast dla przedsiębiorców i marketerów, którzy chcą efektywnie pozyskiwać klientów przez internet oraz zrozumieć marketing.

Podcast

Odcinek # 14

Budowanie listy mailingowej czy generowanie leadów – co lepiej działa?

8 listopada 2021

Drogi słuchaczu, witam Cię serdecznie! Dzisiaj porozmawiamy o tym, w  jaki sposób budować listy mailingowe oraz generować leady i co działa w obu przypadkach najlepiej.

Transkrypcja

Budowanie listy mailingowej czy generowanie leadów – co lepiej działa?

Drogi słuchaczu, witam Cię serdecznie! 

Z tej strony Dawid Witych, a to jest podcast „Łączy nas marketing”, gdzie opowiadam o tym czego nauczyłem się po wydaniu 32 milionów złotych na reklamę w internecie jako właściciel agencji.

Dzisiaj porozmawiamy o tym, w jaki sposób budować listy mailingowe oraz generować leady i co działa w obu przypadkach najlepiej.

Otóż, jeżeli chcemy systematycznie pozyskiwać nowych klientów z Internetu, powinniśmy rozważyć te dwie opcje. Jeśli chodzi o budowanie listy mailowej najlepszym takim sposobem jest zachęcenie poprzez jakąś darmową próbkę, poprzez katalog produktów poprzez tzw. lead magnet, coś, co pozwoli wyciągnąć adres mailowy od klienta (niech to będzie bezpłatny ebook) i wpisać go na listę mailingową, gdzie wielokrotnie będziemy mogli wysyłać mu wiadomości. Bardzo fajnym sposobem w przypadku sklepów internetowych jest to, aby dać np. 10 proc. rabatu na pierwsze zamówienie w zamian za podanie adresu mailowego. W tym przypadku nie tylko zachęcimy odbiorcę do złożenia zamówienia, ale również będziemy mogli wszystkie promocje naszego sklepu prezentować w formie mailingu i cyklicznie wysyłać wiadomości. Tak samo ma się to z budowaniem listy fanów na Facebooku – możemy zrobić specjalną reklamę generującą fanów, która zachęca do polubienia danego fanpage’a i wielokrotnie wysyłać do użytkowników różnego rodzaju wiadomości. Radzę tutaj, żeby w większości była to wartościowa treść, wartościowy kontent dla naszej grupy docelowej, a co jakiś czas część sprzedażowa – i to nie taka nachalna, bezpośrednia. Wtedy efekty, bezpośredni wynik sprzedażowy jest znacznie, znacznie lepszy. I tutaj chciałbym zaznaczyć, że bardzo częstym błędem jest to, że po zebraniu niewielkiej ilości czy subskrybentów czy fanów na Facebooku, oczekuje się że będą szybkie wyniki sprzedażowe. Otóż to wymaga cierpliwości, ponieważ przy listach przynajmniej paru tysięcy fanów możemy oczekiwać że będzie jakiś określony z tego zwrot. Jeżeli natomiast mamy mniej niż 1000 użytkowników to musimy się bardziej skupić na tym, żeby budować tę społeczność, aniżeli ją monetyzować, przyzwyczajać użytkowników do naszej wartościowej treści niż dokonywać szybkiej monetyzacji. 

Tak więc, reasumując, jest to bardzo fajna opcja, jeżeli mamy sporo czasu żeby tak naprawdę cały czas zbierać tych użytkowników, cały czas wysyłać do nich wartościowe treści i co jakiś czas ich monetyzować. Druga metoda, czyli generowanie leadów, jest znacznie szybszym zwrotem z inwestycji, ponieważ również możemy zastosować tzw. lead magnet, czyli jakąś wartościową treść za pozostawienie numeru np. telefonu do naszego potencjalnego odbiorcy, ale już bezpośrednio handlowiec może domknąć szybko taką transakcję: czyli nie sprzedać jeden produkt, a sprzedać np. zestaw produktów; nie sprzedać jedną, określoną usługę, a sprzedać np. abonament. W przypadku już takiej rozmowy bezpośredniej z każdym odbiorcą jest wielokrotnie większa szansa, że uda nam się szybko doprowadzić do sprzedaży. Tutaj znowu – jeżeli mamy określony budżet, jeżeli mamy mało czasu, a chcemy szybkie efekty, generowanie leadów będzie dużo lepszym rozwiązaniem, natomiast będzie wymagało kontaktu bezpośredniego z każdym odbiorcą i dobrych umiejętności handlowych, aby domknąć każdą transakcję, także ma to swoje wady i zalety oraz określone koszty. Możemy to porównać przytaczając taki przykład z branży marketingowej do wyświetlania się i reklamowania się w Google. Mamy reklamę organiczną, czyli tzw. pozycjonowanie bezpłatne, gdzie poprzez budowanie wartościowych treści np. na blogu, możemy pozycjonować swoje usługi wysoko w wyszukiwarce i one będą się pojawiały wtedy, kiedy użytkownik wpisze określone słowo kluczowe – dajmy na to, mamy usługi szycia garniturów na miarę. Opisujemy różne case’y, przypadki, różne techniki szycia tych garniturów, które opisujemy, nasz warsztat; poprzez taką treść natrafimy na słowa kluczowe, gdzie ludzie szukają takiej usługi. No i też będziemy budować zaufanie. Natomiast tak samo jak w przypadku budowania listy mailingowej czy budowania listy fanów na Facebooku będzie wymagało dużych nakładów czasowych, cierpliwości i ten zwrot z inwestycji przyjdzie dopiero z czasem. 

Jeżeli natomiast wiemy, że są pewne słowa kluczowe które przy naszym biznesie, np. „szycie garniturów na miarę Kraków”, bo tam właśnie działamy, przynoszą konkretne zapytania od potencjalnych klientów czy zamówienia w sklepie internetowym, no to powinniśmy postawić na pozycjonowanie płatne czyli tzw. reklamę Google Ads, która pozwoli nam na szybkie przejście z potrzeby, którą wpisze klient w wyszukiwarkę, do tego kiedy, kiedy możemy zaoferować produkt poprzez sklep internetowy czy poprzez formularz kontaktowy monetyzację naszej usługi lub naszego produktu. Tak więc znowu tutaj nie ma jednego dobrego rozwiązania, kiedy warto pozycjonowanie czy reklamę komercyjną w Google zastosować – wszystko zależy od tego, ile mamy czasu i jakie mamy nakłady finansowe i kiedy byśmy chcieli ten efekt w postaci sprzedaży osiągnąć. Na pewno ja serdecznie polecam wprowadzić wszystkie modele przyciągania potencjalnych potencjalnych klientów systematycznie, tyle, ile mamy czasu. Jest taki mit, prawda, że jeżeli już się bierzemy za np. prowadzenie fanpage’a czy budowanie listy mailingowej to powinniśmy teraz przynajmniej raz dziennie czy parę razy w tygodniu wysyłać wiadomości. Otóż nawet, jeżeli robimy to raz w miesiącu, bo tyle mamy czasu, takie mamy zasoby i mamy taką niszę, że nie jest tak dużo tych tematów, jakbyśmy mieli inny biznes, to róbmy to, ale systematycznie. Te efekty przyjdą z czasem, że zbierzemy społeczność, która będzie składać zapytania czy kolejne zamówienia. Tak samo jeżeli w tym momencie chcemy reklamować się wyszukiwarce to zarówno budujmy wartościowe treści, np. poprzez blog, case study, czy poradniki na naszej stronie internetowej. I wtedy Google, jeżeli będzie widział że te treści są udostępniane, komentowane, jeżeli czas odwiedzin jest dobry na tych stronach, to one będą naturalnie pozycjonowane. Natomiast jeżeli chcemy szybko przyciągnąć naszych klientów z Internetu i ich zmonetyzować, to powinniśmy zrobić kampanię reklamową. Możemy to zlecić agencji, takiej jak np. Webmetro – my zrobimy to za was i po prostu ustawimy reklamę tak, żeby przynosiła zapytania czy zamówienia w sklepie internetowym.

Tak więc trzymam za was kciuki, żebyście skorzystali z tej wiedzy i jak najszybciej zaczęli budować listy oraz generować leady, czy zamówienia w sklepie internetowym dzięki komercyjnym możliwościom. Dzięki za uwagę, do następnego! Cześć!

Chcesz pozyskiwać klientów przez internet?

Sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc! Kliknij tutaj i umów się na rozmowę.